Podróże

Białka Tatrzańska – noclegi i apartamenty w górach nie tylko dla narciarzy. Top 3 walorów przyrodniczych okolicy

Białka Tatrzańska noclegi: widok na miejscowość z lotu ptaka
0

Białka Tatrzańska to położona w Tatrach wieś, która jest jednym z najpopularniejszych kurortów narciarskich w naszym kraju. Nie oznacza to jednak, że nie może być ona miejscem urlopu dla osób, które ze sportami zimowymi nie mają wiele wspólnego. Noclegi w Białce Tatrzańskiej – zwłaszcza wiosną, latem i wczesną jesienią – warto wykorzystać na poznanie największych atrakcji przyrodniczych okolicy.

Białka Tatrzańska położona jest w województwie małopolskim (15 km od Nowego Targu i 20 km od Zakopanego). Panuje tam górski klimat, ale o wiele łagodniejszy niż w wyższych partiach Tatr – lato jest ciepłe, a zimy chłodne, z częstymi i bardzo obfitymi opadami śniegu. Dzięki urozmaiconej rzeźbie terenu na okolicznych wzniesieniach zalega on nawet do 130 dni w roku, a to sprawia, że Białka Tatrzańska to prawdziwy raj dla narciarzy.

Do wypoczynku w tej niewielkiej, ale bardzo malowniczej miejscowości zachęcają także nowoczesne, komfortowe apartamenty Białka Tatrzańska. W takich miejscach jak Sun & Snow Resorts A Białka Tatrzańska można odpocząć w naprawdę doskonałych warunkach.

A czy na noclegi w górach w Białce Tatrzańskiej mogą się zdecydować osoby, które nie przepadają za sportami zimowymi? Jak najbardziej! Wiosną, latem i jesienią okolice Białki zachęcają do wielogodzinnych wędrówek, spacerów, wycieczek rowerowych i kontemplacji przyrody.

Noclegi Białka Tatrzańska – w dolinie Białki

Białka Tatrzańska zawdzięcza swoją nazwę przepływającej przez wieś rzece Białce o długości ponad 40 km, będącej jednocześnie dopływem Dunajca. Z kolei nazwa rzeki wzięła się od niewielkich, jasnych kamieni, które pokrywają jej dno. W rzece żyją pstrągi i lipienie, zaś w okolicznych lasach napotkać można rysie, jelenie i kozice.

Coraz większą popularnością wśród turystów cieszą się spływy kajakowe na Białce. Myli się jednak ten, który sądzi, że są to łatwe i rekreacyjne wodne wycieczki. Wczesną wiosną, po zimowych roztopach, wody Białki bywają wzburzone i spienione. W tym okresie na spływy decydują się wyłącznie miłośnicy ekstremalnych wrażeń. W okolicy znaleźć można wypożyczalnie sprzętu oraz pomoc w zakresie organizacji spływów.

Białka Tatrzańska – apartamenty u wrót rezerwatu przyrody

Białka Tatrzańska jest doskonałą bazą wypadową do tego, by poznać lepiej rezerwat przyrody Przełom Białki, który powstał na fragmencie rzeki między Kramnicą a Obłazową. Przełom Białki ogłoszono rezerwatem już w 1931 roku, ale jego status prawny potwierdzono dopiero w latach 50. Obecnie jest to ponad 8,5 hektara powierzchni z unikalnym krajobrazem, wyjątkową roślinnością naskalną oraz zabytkami archeologicznymi.

Okolice rezerwatu należą do bardzo popularnych wśród turystów. Jego kamieniska służą jako plaże, a wody Białki – jednej z najzimniejszych rzek w Polsce – świetnie chłodzą w upalne dni. Wokół rezerwatu wyznaczono także wiele miejsc do uprawiania wspinaczki górskiej o różnym stopniu trudności. Warto wspomnieć, że to właśnie na terenie rezerwatu kręcono sporo scen kultowego serialu „Janosik”.

Białka Tatrzańska – noclegi na początku Drogi Królewskiej

Białka Tatrzańska – a dokładniej ścieżka biegnąca obok tamtejszego kościoła – jest symbolicznym początkiem tzw. Drogi Królewskiej, zwanej również Wierchową Drogą, czyli trasy, którą – według lokalnej legendy – król Jan Kazimierz uciekał przed Szwedami na Węgry. W ucieczce mieli mu pomagać miejscowi górale.

Droga Królewska jest obecnie jednym z najpiękniejszych szlaków w okolicy. Z Białki prowadzi w kierunku ośrodka narciarskiego na Kotelnicy, następnie biegnie na północ, na zachód i w rejonie „Nad Żłobiskami” krzyżuje się z kilkoma innymi trasami turystycznymi. Można tam spędzać na górskich wędrówkach naprawdę długie godziny.

Wyjątkowy górski klimat, bogata przyrodniczo okolica, majestatyczne widoki i komfortowe apartamenty – przekonaj się, że Białka Tatrzańska to ciekawe miejsce na urlop o każdej porze roku!

artykuł sponsorowany

Dlaczego ważna jest systematyczna obsługa informatyczna firm?

Previous article

Najlepszy prezent dla męża

Next article

Comments

Comments are closed.