Styl życia

Ekspres do kawy – na co zwracać uwagę przy zakupie ekspresu do kawy

Ekspres do kawy – na co zwracać uwagę przy zakupie ekspresu do kawy
0

Ekspres do kawy to urządzenie, które służy do parzenia kawy. Są one używane w domach i kawiarniach. Istnieją ręczne ekspresy do kawy, ale większość ekspresów do kawy produkowanych dzisiaj to automatyczne urządzenia. Cena automatycznego ekspresu do kawy może wahać się od kilkuset złotych do kilku-kilkunastu tysięcy w zależności od stylu, marki, projektu i liczby filiżanek, które parzy na raz. Wspólną cechą dostępną w większości automatycznych modeli jest timer, który pozwala użytkownikowi ustawić czas, w którym chcieliby mieć gotową kawę przed przebudzeniem – tym samym eliminując jeden dodatkowy krok w ich porannej rutynie!

Na co zwracać uwagę przy wyborze ekspresu do kawy?

Wybierając ekspres do kawy, należy wziąć pod uwagę swoje wcześniejsze doświadczenia z zaparzaczem. Jeśli po raz pierwszy kupujemy urządzenie, możemy zdecydować się na model automatyczny lub programowalny, który oferuje pewien poziom dostosowania do potrzeb użytkownika. Jeśli jesteśmy bardziej doświadczeni w robieniu kawy i lubimy celebrować cały proces parzenia, to możemy rozważyć zakup ręcznego ekspresu do kawy. Warto przeanalizować jakie na jakich opcjach i udogodnieniach zależy nam najbardziej przed wyborem ekspresu do kawy, aby upewnić się, że ten, który wybierzemy, jest najlepiej dopasowany do naszych potrzeb!

Inne czynniki, które wpłyną na decyzję o tym, który ekspres do kawy jest dla nas odpowiedni jest to, jaki rodzaj kawy i napojów planujemy w nim przygotowywać. Oprócz tego powinniśmy również wziąć pod uwagę wielkość urządzenia. Większość ekspresów do kawy jest dostępna w czterech różnych rozmiarach: single-serve dla osób pijących samotnie, mała pojemność dla pary lub regularnego użytku przez większą rodzinę, regularna pojemność, która najlepiej nadaje się dla zwykłego gospodarstwa domowego i wreszcie – duża pojemność, która może z powodzeniem być używana przez większą liczbę osób, na przykład w restauracjach i kawiarniach.

Jaki rodzaj wody jest używany w ekspresach do kawy?

Twardość wody może w znacznym stopniu wpłynąć na smak i jakość kawy z ekspresu. Dlatego przed zakupem ekspresu do kawy warto sprawdzić w lokalnym urzędzie miasta lub zakładzie wodociągów, jaki jest poziom twardości wody w danym regionie. Większość domowych zaparzaczy zaleca używanie przefiltrowanej wody przynajmniej do części objętości wody, aby uzyskać bardziej zrównoważony profil smakowy. W większości przypadków woda z kranu spełnia swoje zadanie, ale jeśli występują jakiekolwiek problemy ze złym smakiem wody z kranu, warto rozważyć zakup wody butelkowanej. Niektóre ekspresy posiadają wbudowane filtry, które usuwają chlor i inne zanieczyszczenia – mogą one być szczególnie pomocne w przypadku korzystania z niefiltrowanej lub niezmiękczonej wody z kranu.

Serwis ekspresów do kawy – kiedy ekspres do kawy potrzebuje serwisowania?

Najczęstszymi problemami, z którymi mamy do czynienia podczas serwisowania ekspresu do kawy, są problemy z płytą kotła. Jeśli w wewnętrznym zbiorniku nie ma wody lub jest jej za dużo, może to powodować wzrost ciśnienia i tworzenie się mikropęcherzyków, które następnie pękają po osiągnięciu temperatury wrzenia, powodując awarie.

Inny problem, który występuje to sytuacja, w której pozostałości kawy gromadzą się wewnątrz urządzenia, zazwyczaj z powodu braku odkamieniania. Z czasem osad ten zmniejsza wydajność zaparzacza, a także może wpływać na jego smak.

Dlatego też czyszczenie głowic zaparzających po każdym użyciu jest bardzo ważne, ponieważ zapobiega to powstawaniu tych problemów. Jeśli wystąpią one podczas użytkowania lub serwisowania naszego ekspresu do kawy. Powinniśmy skontaktować się z centrum serwisowym, aby uzyskać poradę, jak postępować.

Producenci zalecają, aby ekspres do kawy był serwisowany co dwa, trzy lata, aby nadal dobrze działał i parzył świetną kawę.

Najpopularniejsze marki produkujące ekspresy do kawy

Myśląc o popularnych firmach, które produkują ekspresy do kawy z pewnością nie można pominąć marki DeLonghi, Philips, Krups, Jura, Seaco, Siemens, NIVONA. Wiele z tych marek ma w swojej ofercie zarówno ekspresy do domowego użytku, jak i większe urządzenia, które mogą być używane w kawiarniach i restauracjach. Według rankingu top 20 ekpresów do kawy w 2021 roku, na pierwszym miejscu znalazł się ekspres marki DeLonghi model Dinamica ECAM 350.55.B. Co ciekawe, drugie miejscy to również DeLonghi z modelem Magnifica S ECAM 22.110.SB. Na trzecim miejscu jest Siemens EQ.6 Plus S700.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem ekspresów do kawy https://ekspresowy-serwis.pl

Kask motocyklowy – czym kierować się przy wyborze?

Previous article

Co warto wiedzieć o kawie? Jakie są jej rodzaje?

Next article

Comments

Comments are closed.