Budownictwo

Gont bitumiczny – dobry materiał na dach. Pokrycie dachowe z gontu bitumicznego – trwałość, niska cena, samodzielny montaż

0

Dobry dach chroni dom przed żywiołami, a nawet może poprawić wydajność energetyczną. Jednak budowa nowego dachu lub wymiana starego to nie lada przedsięwzięcie. Ważne jest, aby znać zalety i wady wielu rodzajów materiałów dachowych dostępnych na rynku. Materiał, który wybierzemy na pokrycie dachowe będzie miał wpływ na efektywność energetyczną, trwałość i atrakcyjność naszego domu, dlatego ważne jest, aby czuć się pewnie podejmując tę decyzję.

Z szerokiej gamy produktów warto wybierać takie, które zapewnią nam ochronę przed wilgocią, będą odporne na uszkodzenia mechaniczne i zróżnicowane warunki atmosferyczne – silny wiatr, deszcz, śnieg, grad. Ważną kwestią jest też to aby miały stosunkowo niską cenę do swojej jakości – nie oszukujmy się – każdy z nas szuka idealnego balansu pomiędzy tymi dwoma składowymi.

Gonty bitumiczne to produkty często wybierane na pokrycia dachowe. Są one trwałe, lekkie, a ich montaż jest zaskakująco łatwy. Gonty bitumiczne są dostępne w różnych kolorach i różnych kształtach – można nawet znaleźć repliki gontów bitumicznych, które przypominają gonty drewniane lub płytki łupkowe.

Dachy pokryte gontem bitumicznym są stosunkowo łatwe w montażu w porównaniu z innymi rodzajami dachów mieszkalnych (np. blacha na rąbek stojący, dachówka ceramiczna, łupek). Oznacza to niższe koszty pracy dla wykonawcy instalującego dach z gontów bitumicznych. Oznacza to również, że gonty bitumiczne można układać samodzielnie, jeśli się na to zdecydujemy. To opcja raczej dla praktykujących majsterkowiczów.

Zalety gontów bitumicznych

Niski koszt: gonty bitumiczne są najtańszym, szeroko dostępnym materiałem pokryć dachowych na dzisiejszym rynku. Koszt materiałów i robocizny jest niewysoki, chociaż koszty różnią się w zależności od regionu. W wyższej kategorii cenowej dostępne są specjalistyczne gonty bitumiczne, które mogą przypominać drewno lub łupek, co zapewnia bardziej estetyczny wygląd.

Łatwość montażu: większość gontów bitumicznych jest stosunkowo łatwa w montażu, co czyni je atrakcyjną opcją dla wielu właścicieli domów i firm budowlanych. Jeśli mamy zdolności manualne, możemy nawet zainstalować je samodzielnie, korzystając z pomocy przyjaciół i rodziny. Nie ma też potrzeby wyłączania domu z użytkowania na czas wymiany dachu, jak ma to miejsce w przypadku wymiany pokryć dachowych z dachówek lub łupków.

Różnorodność: gont bitumiczny jest dostępny w wielu kolorach i fakturach, co czyni go doskonałym wyborem, jeśli chcemy dopasować swój dach do innych elementów wystroju domu lub okolicy.

Ich trwałość to również zdecydowana zaleta. Gont bitumiczny wykorzystany jako pokrycie dachowe, przy odpowiedniej konserwacji jest w stanie wytrzymać od 15 do 30 lat. W zależności od tego w jakim klimacie mieszkamy i na jakie warunki atmosferyczne będzie wystawiony. Gont bitumiczny może być używany zarówno w niskich temperaturach jak i wysokich.

Gont bitumiczny – co to jest, konstrukcja, właściwości

Powszechnie stosowane w budownictwie gonty bitumiczne wykonane są z jednolitego podłoża matowego impregnowanego asfaltem i powlekanego po jednej lub obu stronach granulatem mineralnym, który chroni dach przed wpływem czynników atmosferycznych. Gonty mają kształt prostokątny i mogą być układane jeden na drugim, aby zapewnić wytrzymałość i stabilność.

Struktura – gont bitumiczny składa się z kilku warstw. Każda pełni określoną funkcję.

Tylna powierzchnia gontu bitumicznego jest pokryta cienką matą z warstwą szklanego, a następnie powleczona bazaltem w celu zapewnienia wodoszczelności. Powierzchnia czołowa pokryta jest mieszanką granulek mineralnych, co zapewnia trwałość i wygląd. Do powierzchni zewnętrznej dodaje się różne pigmenty, aby nadać jej kolor; pigmenty aluminiowe pomagają uodpornić się na działanie czynników atmosferycznych, pigmenty z miedzią pomagają uodpornić się na porastanie mchem, dwutlenek tytanu pomaga uodpornić się na blaknięcie, a bazalt pomaga uodpornić się na degradację pod wpływem promieniowania UV(blaknięcie).

Artykuł powstał przy współpracy z centrum pokryć bitumicznych https://columen.pl/

Ubezpieczenie smartfona – tak czy nie? Kiedy warto skorzystać z tej opcji?

Previous article

Jak znaleźć pomoc drogową w Krakowie?

Next article

Comments

Comments are closed.