Ciekawostki

Historia telewizji

0

Telewizja jest częścią naszego życia od ponad wieku. Historia telewizji jest długa i fascynująca, pełna innowacji, kontrowersji i niezwykłych przełomów.

Pierwszy telewizor został wynaleziony przez szkockiego wynalazcę Johna Logie Bairda w 1926 roku. Baird użył mechanicznego systemu do zademonstrowania transmisji ruchomego obrazu sylwetki, ale dopiero w latach 30. ubiegłego wieku opracowano telewizję elektroniczną. W 1931 roku amerykański wynalazca Philo Farnsworth zademonstrował pierwszy całkowicie elektroniczny system telewizyjny.

W latach 40. telewizja stawała się coraz bardziej popularna. Pierwsza komercyjna stacja telewizyjna w Stanach Zjednoczonych, WNBT (obecnie WNBC), rozpoczęła nadawanie w 1941 roku. Pierwsze regularne audycje telewizyjne w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły się w 1947 roku, a w latach 50-tych telewizja stała się główną formą rozrywki.

W latach 50. i 60. nastąpił rozwój telewizji kolorowej i sieci telewizyjnych. Pierwsze kolorowe programy telewizyjne pojawiły się w 1954 roku, a pod koniec dekady wszystkie trzy główne sieci (ABC, CBS i NBC) nadawały w kolorze.

W latach 70. i 80. wprowadzono telewizję kablową, satelitarną i rozwinięto rynek domowych filmów wideo. Telewizja kablowa umożliwiła widzom dostęp do wielu kanałów, a telewizja satelitarna do programów z całego świata. Rynek domowych filmów wideo pozwolił widzom na kupowanie i wypożyczanie filmów, a w końcu także na kupowanie i wypożyczanie programów telewizyjnych.

W latach 90. i 2000. nastąpił rozwój telewizji cyfrowej, telewizji internetowej i serwisów streamingowych. Telewizja cyfrowa umożliwiła widzom dostęp do większej liczby kanałów i wyższej jakości programów. Telewizja internetowa umożliwiła widzom dostęp do programów z całego świata, a serwisy streamingowe pozwoliły na dostęp do programów na żądanie.

Dziś telewizja pozostaje jedną z najpopularniejszych form rozrywki. Od czasu wynalezienia jej ponad sto lat temu przebyła długą drogę i wciąż się rozwija, wprowadzając nowe technologie i innowacje.

Spoty reklamowe dobrze nakręcone

Previous article

Czym jest stopa procentowa

Next article

Comments

Comments are closed.