Zdrowie

Miażdżyca-co warto o niej wiedzieć?

0

Miażdżyca to choroba, która rozwija się latami, czasami bezobjawowo i może prowadzić do ciężkich następstw zdrowotnych. Choroba ta polega na zwężaniu naczyń, w następstwie czego z czasem niemożliwy staje się dopływ krwi do narządów ciała. Jej widoczne objawy pojawiają się między 50 a 60 rokiem życia.

Objawy miażdżycy:

-ból nóg

-szybkie męczenie się

-duszności

-niska tolerancja zimna

-problemy z koncentracją, pamięcią

-bóle głowy

-ciągłe zmęczenie

-bóle w okolicach mostka

Do rozwoju miażdżycy przyczyniają się:

-palenie tytoniu

-stres

-brak ruchu

-nadwaga

-picie alkoholu

-cukrzyca

-nadciśnienie

Miażdżyca jest chorobą tętnic, powoduje zwężenie i ich niedrożność, na ścianach gromadzą się nadmierne ilości cholesterolu, w wyniku, czego następuje utrudniony przepływ krwi. To zamknięcie światła może powodować zawały i udary.

Miażdżyca rozsiana to taka, która atakuje więcej niż jeden narząd. Można ją wykryć przy pomocy USG z Dopplerem, albo poprzez zwykły pomiar ciśnienia na obu ramionach.

Warto pamiętać, że jest to choroba całego organizmu, obejmuje wszystkie tętnice dostarczające krew do tkanek. Ponadto może obejmować naczynia wieńcowe. Zmiany miażdżycowe mogą wpływać na krążenie mózgowe prowadząc do udaru. Tętnice są miażdżone przez zmiany zapalne, a następnie występują zawężenia, tworzą się przyścienne zakrzepy, przez to może powstać niewydolność serca, niewydolność nerek a także ostre niedokrwienie kończyn. Wysoki poziom cholesterolu przyczynia się do tworzenia się miażdżycy, bo odkłada się on w ścianach naczyń w postaci blaszek miażdżycowych. Miażdżyca, jako proces o charakterze zapalnym prowadzi do zamknięcia naczyń i trzeba być tego w pełni świadomym. Zbyt późno rozpoczęte leczenie może grozić trwałym kalectwem.

Bądź aktywny wiosną – ćwiczenia które warto wykonywać

Previous article

Dlaczego serwisy internetowe ograniczają długość artykułów?

Next article

Comments

Comments are closed.