Zdrowie

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech – co warto wiedzieć

opieka nad osobami starszymi
0

Praca opiekunki osób starszych nie jest łatwa, ale jest dobrze płatna. Zawód ten umożliwia podjęcie pracy w Niemczech. Niemcy zawsze były uważane za jeden z najbogatszych i najbardziej rozwiniętych krajów w Europie. Wiele osób z Polski wyjeżdża do pracy w Niemczech z nadzieją, że zarobią więcej i poprawią jakość swojego życia. Jednym z najbardziej popularnych zawodów wśród Polaków jest praca opiekuna osób starszych.

Na czym polega praca opiekuna osoby starszej w Niemczech?

Praca opiekunów polega na sprawowaniu opieki nad osobami chorymi i starszymi. Na co dzień mają oni do wykonania wiele zadań do wykonania. Do obowiązków opiekunki osób starszych należy, m.in.:

 • przygotowywanie posiłków,
 • karmienie pacjentów,
 • podawanie leków osobie starszej;
 • opatrywanie ran i zmiana opatrunków,
 • mycie ciała i pranie odzieży pacjenta (w razie potrzeby),
 • utrzymywanie czystości w mieszkaniu pacjenta w celu zapewnienia bezpiecznych warunków życia osobie starszej;
 • wykonywanie prostych zabiegów pielęgniarskich (zastrzyki) wymaganych np. podczas choroby seniora,
 • pomoc w codziennych czynnościach;
 • wszelkie czynności pielęgnacyjne;
 • w razie potrzeby udziela pierwszej pomocy;
 • wyprowadzanie podopiecznych na spacery i towarzyszenie im podczas różnych wydarzeń (np. podczas rozwijania zainteresowań, rehabilitacji, wizyt u lekarza).

Opiekun osoby starszej – plusy i minusy pracy w charakterze opiekuna osób starszych

Główną zaletą pracy w charakterze opiekunki w Niemczech jest możliwość zarobienia od 2200 do 3500 euro miesięcznie. Średnia pensja netto w Polsce wynosi 2200-2500 zł. W tym samym czasie w Niemczech kwota brutto wynosi około 2500 euro i dochodzi do 4000 euro, w zależności od regionu i doświadczenia. Osoba, która zdecydowała się na wyjazd do pracy za granicę, może zaoszczędzić nawet 2000 euro miesięcznie, co stanowi bardzo dobry zysk. Jednak praca w charakterze opiekunki ma również swoje wady. Osoby, które zdecydują się na wyjazd za granicę w celach zarobkowych, większość dnia będą spędzać w pracy i nie będą miały zbyt wiele czasu na odpoczynek czy spotkania z przyjaciółmi lub rodziną. Praca ta wymaga dużego zaangażowania i wiele wysiłku. Opiekunowie muszą umieć dbać o swoich podopiecznych i pomagać im w codziennych czynnościach, które mogą być trudne dla seniorów ze względu na ich chorobę lub zły stan zdrowia.

Opiekun osoby starszej – jak zostać opiekunką osoby starszej w Niemczech?

Warto zaznaczyć, że nie ma znaczenia, czy zdecydujemy się szukać pracy samodzielnie, czy za pośrednictwem agencji pracy oferującej takie usługi (zdecydowanie bezpieczniejszy opcja!) – tak czy inaczej musimy ukończyć specjalistyczne szkolenie i uzyskać certyfikat potwierdzający nasze kwalifikacje i umiejętności. Aby otrzymać taki dokument, należy ukończyć kurs opiekuna trwający od 3 tygodni (czasem nawet do 3 miesięcy), w zależności od szkoły lub agencji organizującej szkolenie. Warto również pamiętać, że znajomość języka jest niezbędna dla każdego profesjonalisty, który chce legalnie pracować w Niemczech jako pielęgniarka lub opiekunka. Znajomość języka niemieckiego należy udowodnić, uzyskując certyfikat językowy na poziomie co najmniej B1.

Główne wymagania stawiane kandydatom na opiekuna osoby starszej

Należy zaznaczyć, że praca w charakterze opiekuna wymaga odpowiedniego przeszkolenia i wykształcenia. Ponadto wymagana jest również znajomość języka niemieckiego na poziomie B1. Podstawowe wymagania, które muszą spełnić kandydaci, to:

 • wiek minimum 21 lat;
 • wykształcenie co najmniej średnie (preferowane średnie);
 • znajomość języka niemieckiego na poziomie B1;
 • dostępność dowodu osobistego;
 • posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego lub Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego;
 • pozytywne referencje od poprzednich pracodawców lub pisemne rekomendacje (np. od księży);
 • niekaralność;
 • gotowość do wyjazdu za granicę na ustalony czas.

Praca z osobami starszymi – trudna ale satysfakcjonująca praca z seniorami

Seniorzy to osoby, które wymagają wiele zaangażowania i uwagi, dlatego praca opiekunów osób starszych nie jest łatwa. Jednak większość seniorów jest bardzo wdzięczna za opiekę, dlatego praca z nimi jest przyjemna. Osoby, które zdecydują się na emigrację do Niemiec i pracę w tym kraju w charakterze opiekuna osób starszych, mogą liczyć na wysokie zarobki. Wynagrodzenie zależy od kilku czynników, m.in. rodzaju umowy, doświadczenia i kwalifikacji.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą oferującą pracę na terenie Niemiec w zakresie usług opiekuńczych nad osobami starszymi https://sensiscare.com/

Sejfy – czy staną się naszą codziennością? Dlaczego warto zainwestować w sejf?

Previous article

Porównywarka leasingowa- czy warto z niej skorzystać?

Next article

Comments

Comments are closed.