Biznes i przemysł

Oringi czyli niezawodne pierścienie uszczelniające – uszczelnienia techniczne i ich zastosowanie

0

Oringi są niezwykle ważne dla bezpiecznej pracy i ogólnego funkcjonowania, niezależnie od charakteru maszyny i materiałów, z którymi wchodzi ona w interakcje. Niezależnie od tego, czy wynika to ze specyfiki maszyny i troski o jej prawidłowe funkcjonowanie, czy też z materiałów i substancji, z którymi maszyna pracuje, prawidłowe uszczelnienie techniczne jest warunkiem bezpiecznej pracy wszystkich urządzeń.

Uszczelki techniczne i ich właściwości. Dlaczego warto wybierać uszczelnienia najwyższej jakości?

Oringi są stosowane nie tylko w przemyśle lotniczym i kosmicznym. Gumowy oring jest bezkonkurencyjny jako element uszczelniający w milionach zastosowań przemysłowych. Podstawowym zastosowaniem o-ringów jest uszczelnianie. Ich elastyczne formy sprawiają, że działają one samoczynnie, bez potrzeby stosowania sprężyn lub innych urządzeń mechanicznych do wytworzenia uszczelnienia. Nieodłączna elastyczność ściskania pierścieni uszczelniających O-ring sprawia, że są one bardzo tolerancyjne zarówno na zmiany temperatury, jak i ciśnienia. Okrągły kształt pozwala pierścieniom uszczelniającym O-ring tworzyć doskonałe uszczelnienie pod niemal każdym kątem. Oringi są powszechnie stosowane w aplikacjach przemysłowych w celu zapobiegania niepożądanemu mieszaniu się materiałów. Oringi można znaleźć również w maszynach. Są to okrągłe, elastyczne pierścienie o typowym, specyficznym przekroju promieniowym. Wykonane z gumy, tworzą uszczelnienie na powierzchni.

Oringi i ich zastosowanie. Uszczelki gumowe NBR, EPDM, FKM, FPM, VITON

Oring jest prostym, uniwersalnym i bardzo skutecznym elementem uszczelniającym, stosowanym w wielu branżach i aplikacjach. Powszechnie stosowany do uszczelniania, zapobiega przedostawaniu się elementów zewnętrznych do przestrzeni lub pomaga utrzymać ciśnienie w układzie. Oringi są także częścią wielu różnych typów konstrukcji, służących do uszczelniania cieczy i gazów, a także części maszyn. O-ring jest sprężystym uszczelnieniem, które może działać zarówno wtedy, gdy na uszczelnienie nie działa ciśnienie, jak i wtedy, gdy działa na nie nawet bardzo wysokie ciśnienie. Oringi, dzięki swojemu unikalnemu kształtowi przekroju poprzecznego, doskonale nadają się do zastosowań wymagających uszczelnienia. Jednak nie wszystkie O-ringi są sobie równe. Różnią się one właściwościami fizycznymi, takimi jak wytrzymałość na rozciąganie (ile siły mogą wytrzymać przed odkształceniem) i ciśnienie, przy którym ulegają uszkodzeniu. O-ringi są idealne do zapewnienia bezpieczeństwa maszyn, zwłaszcza w przypadku wysokich temperatur. Nie musimy się martwić, że o-ringi się zepsują, a ich trwałość jest bardzo długa, więc nie ma potrzeby ich częstej wymiany. O-ringi mogą być stosowane jako uszczelnienia w zaworach i pompach, ale można je znaleźć także w wielu innych zastosowaniach. Istnieje wiele różnych materiałów, z których wykonane są same o-ringi. Rodzaj materiału użytego w projekcie zależy od dokładnego charakteru zastosowania. Na przykład, jeśli materiał przechodzący przez rury zaworu jest gorący lub korozyjny, dobrym wyborem może być materiał taki, który jest on odporny na wysokie temperatury i zapewnia ochronę przed uszkodzeniami.

Oring czyli niezawodne uszczelnienie techniczne

W większości gałęzi przemysłu O-ring jest powszechnie stosowanym elementem konstrukcyjnym, który zapobiega wyciekom wody i oleju w zaworach i systemach rurociągów. Zazwyczaj wykonane z gumy, te okrągłe, puste w środku pierścienie są precyzyjnie formowane w celu bezpiecznego dopasowania między obrobionymi częściami zwanymi kołnierzami. O-ringi są stosowane, aby wytrzymać niebezpieczne i zagrażające siły płynów pod wysokim ciśnieniem. Niezależnie od tego, czy jest to ekstremalnie zimno czy gorąco, O-ringi muszą być trwałe i mocne.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą produkującą uszczelki FKM FPM Viton – Kedarix https://kedarix.com/

Wędkarstwo karpiowe – jak zacząć? Chcemy łowić karpie!

Previous article

Blaty granitowe – elegancki i praktyczny element wyposażenia kuchni i łazienki

Next article

Comments

Comments are closed.