Wyróżnia się kilka rodzajów pomp hydraulicznych: pompy tłokowe, pompy zębate i inne. Silniki można podzielić na cztery klasy (w zależności od kierunku ruchu obrotowego): jednostronnego działania, dwustronnego działania, wyporowe i mieszane. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są pompy tłokowe. Ich największą zaletą jest szeroki zakres zmian wydajności, dzięki czemu możliwa jest praca w układach o bardzo wysokich ciśnieniach. Pompy tłokowe są stosunkowo proste w obsłudze i zapewniają operatorowi dużą kontrolę nad generowanym przepływem cieczy. Wszystko to przekłada się na niższe koszty eksploatacji urządzenia. Do wad należy zaliczyć wysoki poziom hałasu, dużą masę oraz małą trwałość części ruchomych spowodowaną działaniem sił tarcia.
Podobnie jak w przypadku drugiego typu – pomp zębatych, ich konstrukcja składa się z trzech elementów: wirnika, stojana i łożysk. Główna różnica między nimi polega na tym, że zamiast części wirujących znajdują się nieruchome “nurniki” (ślizgi), które przepychają ciecz przez wylot pompy do miejsca przeznaczenia.
Pompy zębate charakteryzują się prostą konstrukcją, co przekłada się na niezawodność i długie okresy bezawaryjnej pracy. Jest to ich najważniejsza zaleta. Kolejną jest możliwość zmniejszenia całkowitej wysokości urządzenia dzięki temu, że nie ma w nich części wirujących. Dzięki temu bardzo dobrze sprawdzają się tam, gdzie przestrzeń jest ograniczona (np. napędy hydrauliczne).
Pompy tłokowe i pompy zębate – podobieństwa i różnice
Zarówno pompy tłokowe, jak i zębate mają ze sobą wiele wspólnego, w tym obszary zastosowań. Zasadnicza różnica między nimi zależy więc od takich czynników jak: konstrukcja (tłoki lub ślizgi), kierunek obrotów pompy (zgodny lub przeciwny do ruchu wskazówek zegara) oraz zakres wydajności (szeroki lub wąski) wraz z liczbą pomp.
Pompy tłokowe mają szeroki zakres zmian wydajności, dzięki czemu mogą być stosowane do ustalania bardzo dużej różnicy ciśnień. Jest to ich główna zaleta. Z drugiej strony nie należy również lekceważyć wzrostu temperatury pompowanej cieczy oraz hałasu i drgań generowanych przez ruchome części.
Pompy zębate są jednym z najbardziej niezawodnych rozwiązań, jeśli chodzi o urządzenia hydrauliczne. Dodatkowo wymagają niewielkiej konserwacji i niskiego zużycia energii podczas użytkowania, o ile są odpowiednio konserwowane i regularnie serwisowane. Ich największą wadą jest to, że nie ma dla nich odpowiedniego zamiennika w aplikacjach wymagających tłoczenia wyporowego lub częściowego (np. wspomaganie kierownicy).
Regeneracja czy zakup nowej pompy hydraulicznej?
Zakup nowej pompy hydraulicznej to spory wydatek, dlatego warto taki sprzęt poddawać regularnym przeglądom. W przypadku awarii można również poszukać warsztatu, który zajmuje się serwisowaniem układów hydraulicznych i podejmie się ewentualnej naprawy pompy. Proces regeneracji obejmuje całkowity demontaż urządzenia, dokładne czyszczenie i smarowanie (w razie potrzeby). Inną opcją może być zakup używanych pomp hydraulicznych. Tego typu rozwiązanie może wydawać się atrakcyjną alternatywą, jeśli weźmiemy pod uwagę ich niższy koszt oraz koszty transportu – są one wysyłane w kompletach i nie wymagają kosztów montażu czy demontażu. Pod uwagę należy wziąć: system chłodzenia (jeśli występuje), zdolność do pracy w wysokich ciśnieniach i temperaturach oraz poziom hałasu podczas pracy.
Regenerowanie pomp hydraulicznych jest tańsze, ale wymaga wykonania większości prac przez specjalny warsztat. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na gwarancję i wysoką jakość napraw. W końcu inwestycja zarówno w zakup nowego sprzętu, jak i serwisowanie nie zwróci się, jeśli po kilku uruchomieniach maszyny będziemy musieli wykonać kolejną regenerację.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://banat.pl/
Comments