Budownictwo

Promienniki podczerwieni do szklarni – promienniki z termostatem

0

Promienniki podczerwieni, dotychczas postrzegane jako nowość na rynku, obecnie stają się standardem jeśli chodzi o sposoby ogrzewania. Coraz częściej widzi się je nie tylko w domach, restauracjach i warsztatach ale także na tarasach lub w szklarniach. Jeśli chodzi o ogrzewanie szklarni, można rozważyć zakup nowoczesnego promiennika podczerwieni. Zastosowanie tego rodzaju promienników pozwala na podniesienie temperatury o kilka stopni Celsjusza i obniża wilgotność powietrza. Warto wspomnieć, że w okresie zimowym można pracować w szklarni bez kurtki, ponieważ promienniki podczerwieni emitują promieniowanie podczerwone, który nie ogrzewa powietrza w szklarni, lecz bezpośrednio rośliny, glebę i nas samych.

Automatyczna kontrola temperatury dzięki promiennikom z termostatem

Większość paneli grzewczych na podczerwień dostępnych obecnie w sprzedaży jest sterowana termostatem, więc będą się one automatycznie włączać i wyłączać w zależności od potrzeb. Termostat będzie kontrolował, czy w szklarni jest cieplej niż na zewnątrz i automatycznie włączał się i wyłączał w zależności od potrzeb. Główną zaletą korzystania z promiennika podczerwieni z termostatem jest to, że promienniki szybko się nagrzewają, więc automatyczne włączanie i wyłączanie grzejników takiego rodzaju nie zaburza ich wydajności. Są one także mniej kosztowne w eksploatacji niż inne rodzaje grzejników szklarniowych.

Wybranie promienników podczerwieni może zapewnić stałe ciepło w naszych szklarniach, takie promienniki są energooszczędne, łatwe do instalacji i kontrolowania. Dzięki nim możemy utrzymać nasze rośliny w cieple podczas zimnej pogody. Mogą one również stanowić uzupełnienie tradycyjnych systemów grzewczych i być używane do dodatkowego ogrzewania szklarni w zimniejsze dni tradycyjnego sezonu: wiosną czy jesienią.

Warto pamiętać, że termostatycznie sterowane panele na podczerwień są dostępne także w małych rozmiarach odpowiednich do przydomowych szklarni, patio czy tarasów.

Jaki promiennik podczerwieni wybrać? – Rodzaje promienników podczerwieni

Istnieją różne rodzaje grzejników elektrycznych na podczerwień. Niektóre z nich są montowane na ścianie. Można je szybko i łatwo zainstalować w szklarni, ponieważ mają bardzo elastyczne opcje instalacji. Są one również lekkie, więc w razie potrzeby można je przemieszczać. Panele montowane na ścianie emitują więcej ciepła niż inne rodzaje promienników podczerwieni, ale muszą one muszą być zainstalowane w odpowiednim miejscu, tak aby rośliny nie były narażone na bezpośrednie promieniowanie.

Panele montowane na ziemi są cięższe i bardziej wydajne niż panele montowane na ścianie. Emitują one mniej ciepła, ale pokrywają większe powierzchnie szklarni. Jeśli chodzi o montaż, można wybrać pomiędzy stojakami naziemnymi a konstrukcjami wsporczymi. Jeśli szklarnia nie posiada konstrukcji wsporczej, można wybrać płytę cieplną z odpowiednim wspornikiem. Jeśli szklarnia nie posiada konstrukcji nośnej, dostępne są również stojaki naziemne.

Oprócz ściennych paneli na podczerwień i paneli montowanych na ziemi, istnieje jeszcze jeden rodzaj grzejników, które emitują energię promieniowania, ale w inny sposób niż zwykłe panele na podczerwień. Ten rodzaj promieniowania jest znacznie mniej intensywny i jest zazwyczaj używany do ogrzewania dużych powierzchni, takich jak duże szklarnie. Takie grzejniki emitują szeroki zakres widma podczerwieni i mogą być bardzo skuteczne.

Czy to się opłaca? – koszty ogrzewania szklarni podczerwienią.

Panele na podczerwień są znacznie tańsze niż większość innych rodzajów systemów ogrzewania szklarni dostępnych obecnie na rynku. Podczas gdy instalacja tradycyjnego systemu wraz z doprowadzeniem niezbędnych rur, pomp i zaworów może być dość kosztowna, zwłaszcza jeśli jest to skomplikowany i duży system, panele na podczerwień wymagają stosunkowo niewielkiej inwestycji.

Nie tylko do szklarni – inne zastosowania promienników podczerwieni

Ponieważ promienniki podczerwieni pracują wydajnie i nie emitują spalin, mogą być stosowane nie tylko w szklarniach, ale również jako główne źródło ogrzewania w hodowli zwierząt. Oprócz wykorzystania ich jako dodatkowe ogrzewanie szklarni, warto rozważyć zakup paneli na podczerwień do innych celów, np. do podniesienia temperatury na fermach drobiu.

Promienniki podczerwieni sprawdzą się idealnie w przydomowych warsztatach, zwłaszcza wtedy gdy nie ma tam innego źródła ogrzewania. Mogą być również stosowane do ogrzewania garaży, stodół i magazynów.

Kolejnym miejscem gdzie możemy z powodzeniem wykorzystać promienniki podczerwieni są siłownie i kluby fitness. Zastosowanie promienników podczerwieni jest doskonałym sposobem na utrzymanie ciepła na zajęciach treningowych.

Jakie są zalety promienników podczerwieni?

Podsumowując, jedną z głównych zalet tych paneli grzewczych jest to, że nie emitują one cząsteczek ani gazów do atmosfery, w przeciwieństwie do wielu innych rodzajów grzejników szklarniowych. Dzięki temu są one przyjazne dla środowiska i w bardzo niewielkim stopniu przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych. Kolejną zaletą promienników podczerwieni jest to, że nie wymagają one instalacji. Można je łatwo i szybko zamontować na dowolnej powierzchni, np. na ścianie lub stojaku.

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/

Jak powstaje kora kamienna?

Previous article

Kurtki robocze ocieplane – komfort podczas pracy

Next article

Comments

Comments are closed.