Motoryzacja

Kask motocyklowy – czym kierować się przy wyborze?

Kask motocyklowy - czym kierować się przy wyborze?
0

Kask motocyklowy jest obowiązkowym wyposażeniem każdego, kto wsiada na motor. Jego podstawową funkcją jest oczywiście ochrona głowy i karku, więc nie warto oszczędzać na tym zakupie. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybór pierwszego kasku na motocykl może być sporym wyzwaniem z racji wielu parametrów, które musimy wziąć pod uwagę, a o których często nie pamiętamy. Młodych adeptów sportów motorowych często bardziej kusi agresywny wygląd kasku niż funkcje, które posiada. Tymczasem sprzęt i akcesoria na motor warto wybierać z oferty najlepszych producentów i sprzedawców, np. https://mking.pl/. Jak wybrać swój pierwszy kask motorowy? Podpowiadamy!

Typ kasku i skorupa

Najpopularniejszym modelem są kaski integralne, w których ochrona szczęki i ochrona głowy stanowi jeden element. Modele te są zwykle większe i cięższe, dlatego warto też zwrócić uwagę, z czego wykonana jest skorupa.

  • Termoplastik
  • jest najtańszym rozwiązaniem. Zapewnia podstawową ochronę, dlatego też nie polecamy tych modeli miłośnikom bardzo szybkiej jazdy, crossowcom czy tym, którzy kochają wykonywać ewolucje na dwóch kółkach. To kask, który sprawdzi się na skuter o mniejszej pojemności czy motorower, ale nawet na te pojazdy wybierajmy modele z odpowiednim certyfikatem.
  • Poliwęglan
  • jest bardziej zaawansowanym technologicznie materiałem o lepszych parametrach, jeśli chodzi o ochronę głowy i nadal jest przystępny
  • cenowo – droższy
  • niż termoplastik (ceny zaczynają się od około 500 zł), ale na zdrowiu i życiu nie warto oszczędzać. Kaski wykonane z poliwęglanu cieszą się największą popularnością.
  • Włókno węglowe i włókno szklane
  • , jako materiał, z którego wykonana jest powłoka to wybór dla miłośników sportów wyczynowych. Kaski są lekkie, a mimo to ich odporność na uderzenia jest zaskakująca. Najnowocześniejsze modele poddawane są naprawdę wymagającym testom, stąd też ich cena zaczyna się od ponad 1,5 tys. złotych.

Kask a rodzaj jazdy

Ważne, aby przed zakupem kasku określić, do jakiej jazdy będziemy go używać. Od tego zależą niewielkie, ale bardzo ważne parametry, które powinna spełniać ochrona głowy. Inaczej jeździ się na ścigaczach, a inaczej w miejskich korkach. Kaski dobieramy do typu jazdy ze względu na różne pole widzenia i wentylację. Inny kąt widzenia musimy mieć w mieście na ruchliwych skrzyżowaniach, a inny na torze do szybkiej jazdy. Co prawda czasem trzeba iść na kompromis, ale dobrze jest wcześniej sprawdzić, czy kask zapewni nam optymalną wentylację – stanie w korkach w upalny dzień nie należy bowiem do przyjemności.

Nie zapominajmy też o dodatkowym zabezpieczeniu przed słońcem, tzw. opuszczanej blendzie. To konieczny dodatek dla posiadaczy turystyków – trudno sobie wyobrazić wielogodzinną jazdę pod słońce bez dodatkowej ochrony.

Elementy dodatkowe

Nowoczesne kaski gwarantują łatwą i szybką integrację ze słuchawkami czy interkomami, które umożliwiają komunikację z kilkoma osobami jednocześnie. Co więcej, można na nich zamontować kamerę czy dodatkowe odblaski.

Oferta najlepszych producentów jest naprawdę bardzo szeroka i w zasadzie jedynym ograniczeniem jest nasz budżet. Warto pamiętać, aby kask miał odpowiedni certyfikat, potwierdzający spełnianie norm bezpieczeństwa. Poza odporną skorupą musi być też wygodny, zwłaszcza jeśli mamy go na głowie przez wiele godzin i lekki, aby mięśnie karku nie męczyły się pod jego ciężarem.

Jak ogłosić upadłość firmy?

Previous article

Ekspres do kawy – na co zwracać uwagę przy zakupie ekspresu do kawy

Next article

Comments

Comments are closed.